Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawdziany w klasie pierwszej
Autor Wiadomość
bossik 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 1, Wysłany: 2012-11-22, 07:59   Sprawdziany w klasie pierwszej

Robicie?

Jestem po zebraniu z rodzicami i nasza Pani zapowiedziała, że od teraz będą niezapowiedziane sprawdziany, włącznie z pisaniem ze słuchu. Oczywiście ma to być kilka wyrazów, jakieś krótkie zdania. Nie wiem jak z matematyką bo nie wspomniała.

Ale jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat.Zapraszam do dyskusji.

linczerka 
Administracja

Post nr 2, Wysłany: 2012-11-22, 13:33   

Znaczy tak: w klasie pierwszej nie ma pisania ze słuchu (dyktanda), dominuje pisanie z pamięci. W klasie II i III już można. Według naszego Statutu sprawdziany są zapowiedziane na tydzień wcześniej. Owszem, piszemy co miesiąc dwa. Konsultujemy z innymi uczącymi, by sprawdziany nie nałożyły się w jednym dniu, bądź co bądź, to małe dzieci. Niezapowiedziane też robię sporadycznie, ale nie traktuję jako sprawdzianu, tylko jako ćwiczenia (dla mobilizacji, bo ten napisał dobrze, a ja nic nie dostałem).
Nie wiem, jak u innych.

Basiek70 
Administracja

Przedmiot nauczania: nauczanie zintegrowane
Post nr 3, Wysłany: 2012-11-22, 19:31   

Pisanie ze słuchu robię od pierwszej klasy, od początku. Rzadziej korzystam z pisania z pamięci. Sprawdziany - można je tak nazwać, karty pracy obejmujące dotychczas ćwiczone umiejętności - robię niezapowiedziane; te umiejętności muszą być opanowane na zawsze a nie na sprawdzian. Zapowiadam sprawdziany z wiedzy, ale te będą później. Dla mnie sprawdzian jest ważną informacją zwrotną, na ile dzieci opanowały umiejętności, czy nie powinnam się zatrzymać i "doćwiczyć" ich, albo zlecić konkretnym dzieciom dodatkowych ćwiczeń.

linczerka 
Administracja

Post nr 4, Wysłany: 2012-11-22, 20:08   

W podstawie programowej uczeń kończący klasę pierwszą pisze z pamięci. Uczeń kończący klasę trzecią pisze z pamięci i ze słuchu. Toteż osobiście praktykuję szlifowanie pisania z pamięci w klasie I, w klasie II i III kładę nacisk na pisanie ze słuchu.
Inna sprawa, że nie u każdego dziecka ukształtowała się prawidłowa realizacja wszystkich głosek i słuch fonemowy (biorę pod uwagę normy rozwojowe), a to u wielu przedkłada się na pisanie. Co jest normą rozwojową dla sześcio- /siedmiolatków, to u starszych jest już dysfunkcją. Dlatego preferuję pisanie z pamięci w klasie I i jak najbardziej zgodne z podstawą programową. Co nie znaczy, że nie robię, choć rzadko, dyktand z wyrazami zgodnymi z brzmieniem.

Basiek70 
Administracja

Post nr 5, Wysłany: 2012-11-22, 20:22   

To, że każdy uczeń ma opanować podstawę programową, nie znaczy, że nauczyciel nie może wykraczać poza tą podstawę. A że wg mnie umiejętność pisania ze słuchu jest bardzo ważna, a przez lata pracy zaobserwowałam, że ćwiczona od początku 1 klasy wykształca się lepiej i szybciej, to ją trenuję. Równolegle prowadzone ćwiczenie przepisywania, pisania ze słuchu i pisania z pamięci uzupełniają się i pozwalają lepiej opanować pisanie dzieciom. Takie jest moje doświadczenie i tak robię. Dzieci lubią "prawdziwe dyktanda" i mają największą motywację właśnie przy pisaniu ze słuchu. Inna sprawa, że trafiłam w tym roku na zespół "matematyczny", duża grupa ma problemy z czytaniem oraz z zapamiętaniem obrazu liter pisanych. Zależy mi na tym, aby to opanowali, dlatego szukam takich zadań, przy których motywacja jest największa, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt.

linczerka 
Administracja

Post nr 6, Wysłany: 2012-11-22, 20:31   

Cytat:
To, że każdy uczeń ma opanować podstawę programową, nie znaczy, że nauczyciel nie może wykraczać poza tą podstawę.

Racja! Z tym się jak najbardziej zgadzam. I myślę, że każdy nauczyciel robi tak czy inaczej "pod swoją klasę".

Basiek70 
Administracja

Post nr 7, Wysłany: 2012-11-22, 20:34   

Robi "pod swoją klasę" i stosuje różne formy i metody, zeby do każdego dziecka trafić i żeby każde opanowało to, co mu jest potrzebne.

linczerka 
Administracja

Post nr 8, Wysłany: 2012-11-23, 17:33   

Realizujmy podstawę, wykraczajmy poza nią, ale nic na siłę.

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 9, Wysłany: 2012-11-23, 17:39   

Basso profondo napisał/a:
Podstawy są głupie i mają na celu wychować głupich ludzi.
Załóżmy, że tak, tylko co w zamian proponujesz? Wolna amerykankę?

linczerka 
Administracja

Post nr 10, Wysłany: 2012-11-23, 18:22   

Przede wszystkim podstawy są niespójne z kolejnymi szczeblami nauczania, począwszy od przedszkola. Są luki, czasami spore.

Basiek70 
Administracja

Post nr 11, Wysłany: 2012-11-23, 18:51   

... i dlatego dobry nauczyciel je wypełnia
i dostosowuje swoją pracę do potencjału oraz preferencji dzieci

marek474 

Przedmiot nauczania: Matematyka
Post nr 12, Wysłany: 2012-11-23, 20:46   

Basiek70 napisał/a:
... i dlatego dobry nauczyciel je wypełnia
i dostosowuje swoją pracę do potencjału oraz preferencji dzieci

Nie uczę w klasach I-III, ale dorzucę swoje pięć groszy. zgadzam się, że nie można sztywno trzymać się podstawy programowej, ale przypomniała mi się sytuacja z kilku lat wstecz (dyrekcja już inna), gdy dyrekcja zarzucała mi, że nie mogę od dzieci wymagać, a tym bardziej oceniać rzeczy wykraczających poza podstawę programową (chodzi o VI klasę SP). Dla mnie bzdura i do dziś po sprawdzianie szóstoklasisty wprowadzam treści (i oceniam), które z podstawy programowej są wyrzucone, a przeszły do gimnazjum (symetria, układ współrzędnych, procenty)

linczerka 
Administracja

Post nr 13, Wysłany: 2012-11-24, 10:15   

marek474 napisał/a:
dyrekcja zarzucała mi, że nie mogę od dzieci wymagać, a tym bardziej oceniać rzeczy wykraczających poza podstawę programową

Obawiam się, że ten argument preferowany jest w wielu szkołach. Jestem zwolenniczką naturalnego rozszerzenia podstawy programowej (nie planuję). Jeśli widzę okazję, to jak najbardziej z niej korzystam. Na sprawdzianach zawsze mam zadania wykraczające ponad podstawę. Nie można obniżać skrzydła dzieciom zdolnym. Natomiast, jeśli dzieci mają problemy z opanowaniem treści w podstawach, to na nich się skupiam i naturalne jest, że w tej sytuacji konieczne jest szlifowanie niż realizacja nowych treści, zwłaszcza tych wykraczających ponad.
Jest jeszcze inna możliwość rozszerzania treści podstaw programowych. Indywidualizacja pracy z uczniem zdolnym. I w sumie wszystko to mnie satysfakcjonuje, biorąc pod uwagę obniżenie wieku szkolnego.

Peonia 

Przedmiot nauczania: Zajęcia zintegrowane
Post nr 14, Wysłany: 2012-11-27, 17:52   

U mnie w szkole ustalilismy, ze to jest okazja stworzenia sprawdzianu na szóstkę, gdy umiescimy wiadomosci wykraczajace poza podstawę. A w ogole podstawa, to na ocenę 3, a nawet niektórzy sądzą, że na 2, czyli na te ewentualnie 50%. Trzeba jednak pamietać o stopniowaniu trudnosci zadań w jednym sprawdzianie, bo muszą być treści z podstawy i ponad podstawę.

MatkaPolka 

Post nr 15, Wysłany: 2013-02-05, 06:56   

Witam.
Czy robiłyście sprawdziany semestralne te gotowe z Elementarza XXI wieku?
Oceniając go według "szablonu" w mojej klasie wypadł on słabo.
Czy znalazłyście w nich błędy?
Niby są dopuszczone przez Ministerstwo, jednak patrząc oczami 7 - latka panuje w nich chaos.
A Wy co o nich sądzicie??

Odpowiedz do tematu